O ženskim tegobama mnogo se piše se i zna, ali rijetko kada se spominju muške zdravstvene tegobe. I muškarci su, zbog svoje biološke predodređenosti, podložniji nekim oboljenjima. Kao i žene, trebaju se redovito pregledavati i paziti na pojavu simptoma bolesti karakterističnih za njih. Ali kako bi to uopće mogli, važno je znati koje su to bolesti, koji su im simptomi i kako na njihovu pojavu reagirati.
Do sada se najaktivnije spominju bolesti prostate kao one od kojih najviše obolijevaju. Cijeli mjesec studeni, iz ovog razloga prozvan Movember, posvećen je podizanju svjesnosti o muškom zdravlju, a pogotovo o bolesti vezanima za prostatu i testise. Ipak, oni nisu jedini na koje se treba obratiti pažnja.

Tegobe vezane za spolni sustav
Jedna od najčešćih bolesti sa smrtnim ishodom koja pogađa muškarce je tumor testisa. Gotovo su sve dobne skupine rizične za oboljenje, a pogotovo one od dječaštva do 40-ih godina. Upravo je zbog toga pokrenuta i javno-zdravstvena akcija Počeši s razlogom, koja za cilj ima rano otkrivanje ove bolesti. Važno je ukazati muškarcima da redovito provjeravaju testise i bilo kakvu anomaliju, od bezbolne kvržice do oteklina, shvate ozbiljno i provjere joj uzrok. Kasno otkrivanje tumora dovodi do smrti, dok je kod ranog izlječenje gotovo pa pravilo.
A nakon četrdesetih godina, muškarci postaju podložni oboljenju od raka prostate. To je vrijeme kada bi trebali (preventivno) napraviti test za određivanje krvnih markera raka prostate. Ovo je jednako važno kao i pregled dojke i mamografija za žene starije od četrdeset. Posebno oprezni moraju biti oni koji su imali oboljele u obitelji, jer ova je bolest i genetski uvjetovana.
Manje opasne, ali svejedno neugodne tegobe su poremećaj mokrenja i povećanje prostate. Iako povećanje prostate najčešće dovodi do poremećaja mokrenja, ove dvije bolesti mogu, ali i ne moraju biti međusobno uvjetovane ili povezane. I svakom slučaju potreban je pregled od urologa, kako bi se bolesti otkrile prije nego simptomi postanu neugodni.
Erektilna disfunkcija još je jedna tegoba tipična za muškarce. Češće pogađa muškarce srednje i starije dobi, kada može biti simptom kardiovaskularnih bolesti, dok se kod mlađih muškaraca smatra simptomom nekih psiholoških tegoba.
Druge muške zdravstvene tegobe
Kada spominjemo psihološke tegobe, svakako valja spomenuti depresiju (i prirodne antidepresive). Ona je sve češća boljka i muškaraca i žena, samo što muškarci češće krivo protumače simptome, pripišu ih umoru ili razdražljivosti te ne traže adekvatnu pomoć. Depresija je jedan od glavnih uzroka samoubojstava kod oba spola, samo što su muškarci rjeđe dijagnosticirani (baš zbog toga što ne traže pomoć). Jedan od razloga zašto depresija kod muškaraca prolazi nezamijećeno je taj što im se ne manifestira kroz osjećaj tuge – što je veći slučaj kod žena – pa je ne pripisuju psihološkom, već fizikalnom problemu.
Od ostalih bolesti, muškarcima više nego ženama prijete one kardiovaskularne. Srčani i moždani udar jedni su od glavnih uzroka smrti muškaraca. Razlozi tome još nisu ustvrđeni, ali pretpostavlja se da su to stres i neuredniji način života, pa se bolesti vezane za srce i krvožilni sustav kod muškaraca razvijaju brže nego kod žena i fatalniji su. Prosječna dob u kojoj muškarci umiru od ovih bolesti je ispod 65 godina, dok je kod žena ona preko 70 godina. Upravo je zato nužno da muškarci ranije i preventivno počnu s provjerom kolesterola i šećera u krvi te da i u kasnijoj dobi nastave s redovitom fizičkom aktivnosti i zdravom prehranom.
Takav način života može spriječiti i nastanak dijabetesa – još jedne češće muške nego ženske tegobe. Problem s ovom bolesti je što joj se simptomi počnu javljati tek nakon što uznapreduje, a prvi jasni su žeđ i učestalo mokrenje. Neliječenje dijabetesa može dovesti do lošeg zdravstvenog stanja, što uključuje oštećenje bubrega i živaca, srčani i moždani udar, druge srčane bolesti, bolesti oka i sljepoću. Posebno ugrožena skupina su muškarci iz obitelji čiji su članovi su oboljeli od ove bolesti.
Liječenje muških tegoba
Liječenje tegobe ovisi o njenoj prirodi i stadiju bolesti. U svakom slučaju zahtijevaju intervenciju stručnjaka; ipak svaka od njih može se i donekle spriječiti, odgoditi ili barem joj malo ublažiti simptome primjenom nekih prirodnih pripravaka. Na primjer, upalu prostate ublažava čaj od preslice, breze i medvjetke, dok kod uvećane prostate pomaže čaj od vrbovice. Za jačanje potencije treba piti čaj od peršinova korijena i sjemena, a pomaže i čaj od lavande, lipe i šipka.
Za ublažavanje upalnih procesa mokraćnih puteva, odlični su i proizvodi od kadulje, poput čaja ili hidrolata. Kadulja ima snažno antibakterijsko, a time i protuupalno djelovanje, stoga se primjenjuje kod upala unutarnjih organa. Djelovanje kadulje povoljno djeluje i na krvnožilni sustav, stoga dugoročno može spriječiti moždani i srčani udar.
Iako se o muškim tegobama rijetko govori, ne znači da one ne predstavljaju veliku opasnost i mogućnost fatalnog ishoda. Svakako obratite pozornost na neke od ključnih simptoma i potražite liječničku pomoć ako ih primijetite, a pogotovo ako vam stvaraju neugodu. Sprječavanje i rano otkrivanje bolesti mogu biti od životne važnosti.