Čistoća i dezinfekcija vrlo su važni i inače, a u vrijeme pandemije korona virusa postaju imperativ! Svi smo svjesni važnosti dezinfekcije i poduzimanja mjera kako bismo bili u što manjem kontaktu s okolinom, pogotovo ako se radi o onoj kroz koju prođe veliki broj ljudi. Po preporuci dezinficiramo ruke, ali to neće puno značiti ako redovito ne dezinficiramo i prostor u kojem živimo. Virusi u naš dom neće ući samo putem naših ruku, nego i stvari koje unosimo, namirnica koje kupujemo, jakni, torbi i slično. Ne morate dezinficirati jakne i torbe jer jednom kada ih ostavite u svom domu, s njih nećete jesti niti ih više dirati, a ruke ćete nakon toga oprati. Ipak, površine na kojima ste ih ostavljali, treba češće dezinficirati, pogotovo ako se radi o kuhinjskim elementima, stolovima i sličnim površinama s kojima hrana dolazi u doticaj ili s kojih jedemo.
Također, važno je redovito prozračiti zatvorene prostorije kako se virusi i bakterije na toplom i suhom zraku ne bi pretjerano množile. Nije zgorega dezinficirati i sami zrak, koristeći primjerice parne kupelji ili slične ovlaživače zraka.
Budući da u posljednje vrijeme čistimo češće i detaljnije, poželjno je to činiti s prirodnim sredstvima. Jake kemikalije ne samo da su štetne za namještaj, parkete i kuhinjske elemente, nego i za naše zdravlje, pogotovo dišne puteve i kožu. Prirodna sredstva za čišćenje čuvat će vas na više načina – ne trujući vas i ubijajući bakterije i viruse.

Čišćenje sodom bikarbonom
Soda bikarbona je čudo od namirnice jer ima desetke namjena. Može se koristiti kao lijek, sredstvo za osobnu higijenu, ali ipak se najviše koristi za čišćenje, pogotovo za čišćenje kamenca i za dezinfekciju. Poput običnog sapuna, soda bikarbona je izrazito lužnata i zato lako rastvara zaštitnu ovojnicu bakterija i virusa. Čišćenje površina, pogotovo u kuhinji, s njom će biti lako i nimalo opasno, jer – kao što smo napomenuli, soda bikarbona može se i konzumirati. Posebno je učinkovita pomiješana s octom. Pri miješanju pripazite jer stvara naglu reakciju i počne se jako pjeniti. Možete je miješati s običnom toplom vodom i koristiti za pranje bilo kakvih površina. Nakon toga, površinu još jednom prijeđite čistom vodom jer soda, ako se dobro ne otopi, može ostavljati bijele mrlje na površinama.
Alkohol i eterična ulja
Čišćenje alkoholom kao dezinfekcijskim sredstvom nije velika novost. Ipak, pospješit ćete mu učinak ako u njega pomiješate i eterična ulja s antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem. Alkohol koji koristite za čišćenje mora biti najmanje 60%-tni, jer jedino takav je dovoljno jak za ubijanje mikroorganizama. Alkohol razrijedite s vodom i u njega dodajte eterična ulja. Ona će se u alkoholu otopiti i tako uspješno djelovati kao dezinficijensi. Voda će razblažiti alkohol, ali ne i njegovo djelovanje, a eterična ulja razblažiti jak miris.
Najbolja eterična ulja za ovu namjenu su ona s jakim antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem, kao što su eterično ulje čajevca, lavande, kadulje ili smilja.
Dezinfekcija zraka eteričnim uljima
Eterična ulja dobra su i za još jednu namjenu, a to je dezinfekcija zraka. Virusi se bolje razvijaju na toplom i suhom zraku stoga je ovlaživanje prostorija i njihovo redovito prozračivanje nužno kako bi se umanjila mogućnost razvitka bolesti. Eterična ulja u tome mogu pomoći. Nakon prozračivanja prostorija, napravite parnu kupelj – možete to činiti uz pomoć ovlaživača zraka, ali i običnim zagrijavanjem vode u loncu – te u nju dodati eterično ulje kadulje, smilja, čajevca ili lavande (ili kombinacije ovih biljaka). Time ćete u zrak pustiti ljekovite molekule ljekovitih ulja koji će dezinficirati prostor.
Eterična ulja kadulje imat će još jedan blagotvorni učinak – djelovat će umirujuće na vaš živčani sustav i pomoći vam da se barem malo psihički primirite usred ove pandemijske krize.
Uz sve ove mjere, nemojte zaboraviti ni na one najvažnije: boravite što manje vremena na javnim mjestima punim ljudi i u izravnom kontaktu s njima. Ako vam je izlazak neizbježan, koristite jednokratne rukavice koje ćete baciti prije ulaska u kuću. Također, u prostor u kojem živite, nemojte ulaziti u cipelama. Redovito perite ruke, pogotovo prije obroka, čak i ako tijekom dana niste izlazili. Životni prostor čistite češće, ali nemojte ni u tome pretjerivati. Koliko god je potrebno očuvati zdravim svoje tijelo, ne zaboravite pritom zaboraviti ni na mentalno zdravlje.