Kad se govori o problemima s tlakom, najčešće se misli na hipertenziju, odnosno visoki krvni tlak. Hipertenzija doista jest veliki zdravstveni problem jer može dovesti do začepljenja krvnih žila, moždanog i srčanog udara te imati fatalne posljedice; tim više što je ova tegoba, zbog sjedalačkog načina života i loše prehrane, puno učestalija među ljudima od hipotenzije – niskog krvnog tlaka. Ali i nizak krvni tlak sa sobom nosi svoje probleme. Njegova jedina prednost je što rijetko dovodi do velikih zdravstvenih problema, odnosno do smrtonosnog ishoda.
Nizak krvni tlak je u svakodnevnom životu zapravo puno neugodniji od visokog krvnog tlaka. Za niskotlakaše se kaže da žive dugo, ali loše, i to zato što su simptomi niskog tlaka neugodni, mogu se javljati često i u bilo koje vrijeme. Upravo iz tog razloga i niskotlakaši, poput visokotlakaša, moraju prilagoditi svoje životne navike kako bi tegobu kontrolirali i smanjili njene simptome. Jedino tako je moguće voditi normalan život, bez straha od slabosti, vrtoglavice, nesvjestice i sličnih problema koje prate ovu tegobu. Ali što izaziva niski krvni tlak i kako se s njime najbolje nositi, pogotovo u proljeće, kad se vrijeme često mijenja, pa i simptomi ove tegobe budu učestali, saznajte dalje u tekstu.
Uzroci niskog tlaka
Nizak tlak često je simptom nekih drugih zdravstvenih tegoba, ali može biti i nepatološko stanje organizma. Probleme s hipotenzijom najčešće imaju slabokrvni tj. anemični ljudi. Anemija znači smanjen broj crvenih krvnih zrnaca ili smanjenu razinu hemoglobina u organizmu, što znači i slabiji prijenos kisika u mozak. Zbog toga je i prijenos krvi usporen, odnosno tlak nizak. Anemiji su sklonije žene, pogotovo one u reproduktivnom razdoblju života, a nastaje zbog smanjenog željeza u krvi i nedostatka folne kiseline i vitamina B12.
Ostali uzroci niskog tlaka mogu biti trudnoća, jer se tada krvožilni sustav počinje širiti i time krvni tlak padati; srčani problemi, problemi endokrinog sustava, pogotovo hipoglikemija (niska razina šećera u krvi), dijabetes i problemi sa štitnjačom.
Do niskog tlaka dovodi i dehidracija, jer se sa smanjenjem vode u organizmu smanjuje i volumen krvi u žilama, što dovodi do pada tlaka. Upravo zato već i blaga dehidracija izaziva simptome hipotenzije. Dehidracija se najčešće javlja nakon tjelesnih aktivnosti, proljeva, povraćanja, korištenja diuretika, pijenja pića s kofeinom i slično. Hipoglikemiju izaziva i nagli gubitak krvi, teže alergijske reakcije i sepsa.
Simptomi niskog tlaka
Niski tlak ne mora imati značajne simptome, osim ako ne padne naglo. Niskotlakaši često osjećaju slabost organizma i blagu vrtoglavicu uz koju mogu funkcionirati, iako je nelagodna. Ponekad se javljaju i jači simptomi, koji nerijetko nastupaju naglo. Oni su jaka slabost i vrtoglavica, nesvjestica, mučnina i povraćanje. Česti simptom je i „crnjenje“ pred očima, često pri naglom ustajanju, umoru, gladi ili žeđi. Javljaju se i drugi simptomi, kao što su hladna i blijeda koža, hladan znoj, plitko disanje i zamagljen vid. Niskotlakaši često imaju problema s koncentracijom, a često i depresijom. Upravo se zbog toga kaže da je ljudima s niskim tlakom život „loš“, jer često se osjećaju slabo, nezdravo, općenito loše, iako nisu bolesni.
Liječenje niskog tlaka
Niski krvni tlak je ili simptom neke druge bolesti ili je jednostavno stanje organizma koje samo po sebi rijetko uzrokuje neke teže simptome i zapravo se ne može liječiti, već samo spriječiti određenim životnim navikama. Hipotenzija može biti nelagodna jer se simptomi nekad jave naglo, najčešće uzrokovano dehidracijom, umorom, gladi, vrućinom, pa izbjegavanjem takvih faktora možemo značajno utjecati na njihovu pojavu.
Jedini način smanjenja simptoma je povišenje krvnog tlaka. To možemo činiti na razne načine. Kratkoročno, niskotlakaši bi trebali paziti na unos vode u organizam i spriječiti dehidraciju. Kad izlaze iz kuće, uvijek bi sa sobom trebali nositi bocu s vodom i piti redovito. Tekućina povećava volumen krvi u krvotoku i tako povisuje tlak. Tekućinu možete unositi ne samo kao čistu vodu, već i kao sokove, juhe, svježe voće i povrće i slično. Blago zašećerena ili zasoljena voda mogu biti još bolji za organizam jer glukoza iz šećera i elektroliti iz soli ubrzavaju povišenje tlaka. Upravo zato se preporučuje piti blago slatka ili izotonična pića kad osjećate slabost ili vrtoglavicu.
Iako se sol često spominje kao loša za organizam, ljudima s niskim tlakom zapravo pomaže i preporučuje im se jesti malo više zasoljenu hranu. Natrij iz soli povisuje krvni tlak, ali ipak ga treba unositi s oprezom, jer u prevelikim količinama može uzrokovati probleme s bubrezima.
Niskotlakaši trebaju paziti i da nikad nisu jako gladni. Zato bi trebali jesti više malih obroka kroz dan i u njih uključivati svježe voće i povrće te nešto više proteina. U naletu slabosti dobro je pojesti neku slasticu, kako bi se povisio šećer u krvi, ali za dugoročno zdravlje, bolje je jesti manje, zdrave obroke, a kako bi spriječili slabost, jesti hranjive namirnice, poput orašastih plodova ili voćki.
Kako bi dugoročno spriječili probleme s niskim tlakom, preporučuje se u svakodnevicu uvesti redovito vježbanje. Ono će potaknuti brže kolanje krvi kroz krvožilni sustav i tako povisiti tlak. Ipak, nemojte pretjerivati, vježbanje poput obroka mora biti češće, ali umjerenije.
Kadulja i niski tlak
Kadulja je biljka koja ima preko 60 ljekovitih tvari koje pomažu ublažiti razne zdravstvene tegobe., među kojima su i problemi s tlakom i krvotokom. Kadulja je odlična za regulaciju tlaka bilo da se radi o visokom ili niskom. Povremeno masiranje ruku ili nogu preparatima od kadulje svakako će imati pozitivan učinak na organizam.
Za ovu namjenu možete koristiti eterično ulje kadulje, razrijeđeno u nekom baznom ulju, kao što je maslinovo i kokosovo ulje ili shea maslac. Također, možete koristiti i hidrolat od kadulje koji se na kožu može nanositi izravno. Hidrolat od kadulje je ljekoviti, ali za kožu blagi proizvod. Posve je prirodan, bez aditiva ili alkohola, a dobiva se destilacijom biljnog materijala i kondenzacijom vodene pare koja u sebi sadrži ljekovite molekule eteričnog ulja. Ovime preparat sadržava sva svojstva biljke, kao što su miris, okus i ljekovitost.
Niski krvni tlak nije bolest od koje ćete imati teških problema sa zdravljem, ali je svejedno jako neugodna. Budući da nema načina da se posve izliječi, malim zdravim promjenama mogu se spriječiti i kontrolirati njeni simptomi, kako život ipak ne bi bio „dug i loš“.