Rak vrata maternice, odnosno rak cerviksa ili grlića maternice, vrlo je opasna bolest. Treći je po redu najčešći tip raka od kojeg obolijevaju žene, te prvi najčešći tip raka ženskih spolnih organa. Godišnje od njega u Hrvatskoj obolijeva oko 300 žena, od kojih umre trećina. Srećom, ovo je jedan od tipova koje je lako otkriti u vrlo ranoj fazi, čime se može spriječiti njegov razvoj, a time i tragičan ishod.
Dijagnostika raka vrata maternice vrlo je pouzdana, jednostavna i jeftina. Bolest se sporo širi, stoga je rano otkrivanje ključ njene prevencije. Unatoč tome, još uvijek jako mnogo žena obolijeva i smrtnost je zbog kasnog otkrivanja i dalje velika. Sve što je potrebno kako bi se to spriječilo je redovito testiranje PAPA-testom – citološkom analizom stanica pri kojem se rano otkrivaju bilo kakve promjene na njima. Zbog ovog se testa u posljednjih trideset godina broj oboljenja smanjio za 30%.
Od raka grlića maternice mogu oboljeti sve žene, ali u rizičnoj skupini su žene od 40. do 55. godine života, jer je to vrijeme kad se najčešće javljaju promjene na stanicama. Prosječna dob žena kod kojih se dijagnosticira je od 45. do 47. godine života, a ipak maligni oblik ovog raka dijagnosticira se najviše kod žena od 25. do 29 godine života. U posljednjih nekoliko desetljeća prosječna životna dob oboljelih se smanjuje. Zato se preporučuje svim ženama u produktivnoj dobi da barem jednom godišnje obave PAPA-test kako bi se eventualno oboljenje rano dijagnosticiralo. Prvi test trebao bi se obaviti najkasnije u 21. godini života.

Uzroci raka vrata maternice
Najčešći uzročnik raka grlića maternice je HPV – humani papiloma virus – i to u više od 99% slučajeva. HPV virus prenosi se spolnim putem. Muškarci su prijenosnici virusa i mogu razviti neke simptome, ali za njih nije opasan koliko za žene, upravo zato što kod žena uzrokuje rak. Dugo su se zbog toga protiv ovog virusa cijepile samo djevojčice, ali u posljednje vrijeme preporučuje se cijepljenje i dječaka. Cjepivo se preporučuje dobiti od 9. do 26. godine života. Osim cijepljenjem, od zaraze HPV-om se štiti i adekvatnom zaštitom prilikom spolnog odnosa, što su u ovom slučaju isključivo kondomi.
Budući da HPV nije jedini uzročnik ovog raka, potrebno je otkloniti i druge moguće rizike. Oni su rano stupanje u spolne odnose i česti spolni odnosi prije 18. godine života, često mijenjanje partnera te pušenje cigareta.
Simptomi raka vrata maternice
Problem kod ovog raka je što nema nikakve simptome prije nego se razvije. Upravo zato je potrebna redovita kontrola kako bi se dijagnosticirao u ranom stadiju ili čak predstadiju. Neki od ranijih znakova mogu biti krvarenje nakon spolnog odnosa ili između menstruacija, ali oni nisu česti kod oboljelih.
Kad se rak razvije, simptomi mogu biti krvarenje van menstrualnog ciklusa, pa čak i poremećen ciklus, krvarenje nakon spolnog odnosa i čak nakon menopauze, vaginalni iscjedak praćen krvarenjem, bol za vrijeme spolnog odnosa te bolovi u maternici i zdjelici. Rijetko kad nastupaju bolovi u donjem dijelu leđa, te oticanje nogu kao posljedica opstrukcije limfnih puteva. Važno je napomenuti da bolovi nastupaju tek u napredovalom stadiju bolesti.
Liječenje raka maternice
Liječenje ovog tipa raka ovisi o njegovoj vrsti, stadiju, veličini, starosnoj dobi žene i njenom zdravstvenom stanju. U ranim stadijima bolesti, kancerogeno tkivo se najčešće može otkloniti ili uništiti bez da se otklanja cijela maternica. Ako žena ne želi rađati ili je bolest uznapredovala, može se izvršiti histerektomija, odnosno otklanjanje cijele maternice s ili bez jajnika. U jako napredovalim bolestima, može se uz maternicu otkloniti i okolno tkivo te limfni čvorovi, a u najekstremnijim slučajevima i svi organi zdjelice, što uključuje rektum i mjehur.
Ako je tumor maligni, uz kirurške zahvate provodi se i kemoterapija ili zračenje. Kako bi se ovo spriječilo, važno je naglasiti važnost prevencije i ranog otkrivanja stanica raka. Osim cijepljenja protiv HPV virusa i korištenja adekvatne zaštite kod spolnih odnosa, svakako treba provoditi redovito testiranje PAPA-testom. Kod zdravih žena u reproduktivnoj dobi, pogotovo ako su spolno aktivne, ono bi se trebalo izvršavati barem jednom godišnje. PAPA-test vrlo je jednostavan i neinvazivan – tek uzimanje brisa cerviksa, što oduzima tek nekoliko sekundi, a može spasiti život i dugotrajno i mučno liječenje. Brinite o svome zdravlju i redovito odlazite na ginekološke preglede kako bi spriječili ovu tešku i smrtonosnu bolest!
Izvori:
- http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/ginekologija/ginekoloski-tumori/rak-vrata-maternice
- http://hlpr.hr/rak/vijest/rak-vrata-maternice
- https://radiochirurgiazagreb.com/hr/2020/01/27/dijagnostika-i-lijecenje-raka-vrata-maternice
- https://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/63/Zlocudni-tumori-cerviksa-uterusa.html
- https://www.onkologija.hr/rak-vrata-maternice/rak-vrata-maternice-lijecenje/
- https://ordinacija.vecernji.hr/baza-bolesti/bolest/rak-vrata-maternice/