Hiperstimulacija jajnika pojam je koji se najčešće povezuje uz medicinski potpomognutu oplodnju. Stimulacija jajnika standardna je procedura kroz koju mora proći svaka žena koja se odlučila za MPO, stoga je hiperstimulacija, kao česta nuspojava stimulacije, vrlo realan rizik kojem se izlaže.
Stimulacija jajnika se provodi kako bi žena u jednom menstrualnom ciklusu izlučila više jajnih stanica nego što bi to učinila prirodno. U nestimulirajućem ciklusu, dakle prirodnom ovulacijom, žena uglavnom izluči tek jednu 1 stanicu. Stimulacijom hormona pokušava se dobiti više od toga, ponekad i do njih 20. Time se povećava mogućnost da će neke od tih stanica biti zdrave te da će oplodnjom od njih nastati zdravi embrij koji će se vratiti u tijelo i, uz malo sreće, započeti trudnoću.
Stimulacija jajnika provodi se hormonalnom terapijom, pa ako je ona pogrešno postavljena, nuspojave mogu biti vrlo izražene i, potencijalno, opasne za zdravlje i život. Iako se hiperstimulacija najčešće javlja pri liječenju neplodnosti, jajnici se mogu hiperstimulirati i hormonalnim terapijama kod liječenja sindroma policističnih jajnika. Vrlo rijetko može nastupiti prirodno, također uslijed disbalansa hormona, ali to su onda blaži slučajevi s blagim i srednje jakim simptomima.

Rizici od hiperstimulacije jajnika
Svaka žena koja prolazi kroz postupak medicinski potpomognute oplodnje i prima hormonalne injekcije za stimulaciju jajnika, ima 20 do 30 posto šanse da će dobiti blaži oblik hiperstimulacije. Iako neugodni, simptomi najčešće nisu opasni i rijetko zahtijevaju liječničku pomoć. Od težeg oblika hiperstimulacije oboli od 2 do 5 posto pacijentica.
U rizične skupine spadaju žene koje pate od sindroma policističnih jajnika, one s niskim indeksom tjelesne mase, mlađe od 35 godina i žene koje su i prije stimulacije imale visok anti-Mullerov hormon – hormon koji regulira dozrijevanje folikula u kojima se nalaze jajne stanice.
Kako bi se rizik od razvoja ove tegobe doveo do minimuma, hormonalna terapija treba biti određena za svaku ženu posebno, sukladno njenoj hormonalnoj slici prije ulaska u postupak, indeksu tjelesne mase, zdravstvenoj slici i drugim čimbenicima. U slučaju da se primijete jasniji znakovi teže hiperstimulacije, liječnik može odrediti da se kod uzimanja hormonalne terapije povremeno napravi pauza.
Simptomi hiperstimulacije jajnika
Hiperstimulacija jajnika može biti blaga, što je vrlo čest slučaj, a kod nekih žena i srednja, ozbiljna i kritična. Kod blage hiperstimulacije glavni simptom je nadutost, koja može dovesti od blage do umjerene boli u trbuhu i donjem dijelu leđa. Posljedično se bol može proširiti i na debelo crijevo i trbuh. Kod srednje stimulacije je primjetna i povećanost obujma struka i dobivanje na kilaži, ali to ne bi smjelo prijeći tri kilograma. Nekad može nastupiti i mučnina, a ako je jaka, onda i povraćanje i proljev. Osjećaju se i bolovi u jednom ili oba jajnika.
Kod težih slučajeva hiperstimulacije povećanje tjelesne mase je preko šest kilograma u periodu od pet do deset dana. Bolovi u trbuhu su jaki i mogu izazivati jaču mučninu i povraćanje. Budući da se voda nakuplja u tijelu, javlja se česta i jaka žeđ, ali je unatoč većem unosu tekućine u organizam, mokrenje smanjeno. Dodatni simptom može biti i pomanjkanje daha.
U slučaju pojave simptoma poteškoća s disanjem ili nastanka bolova u nogama, trebate se odmah javiti liječniku, jer oni mogu značiti poremećaj zgrušavanja krvi.
Ipak, tek u rijetkim slučajevima javlja se rizična hiperstimulacija koja može dovesti do zatajenja bubrega. U slučajevima težih simptoma, pacijentica se prima na bolničko liječenje kako bi joj se pratilo zdravstveno stanje i na eventualnu pojavu komplikacija, mogla pružiti stručna medicinska pomoć.
Liječenje hiperstimulacije jajnika
Kod hiperstimulacije jajnika liječe se samo simptomi, pogotovo ako se radi o onim lakšim i srednje teškim. U nekim slučajevima liječnik može odrediti da se hormonalna terapija prekine, prilagodi ili pauzira. Kod težih slučajeva najčešće se odredi bolničko liječenje kako bi se pacijentici moglo promatrati zdravstveno stanje i, u slučaju pogoršanja, intervenirati.
Ipak, postoje načini koji će ublažiti simptome srednje jake i blage hiperstimulacije te pomoći pacijentici da je lakše prebrodi. Prije svega treba se što više odmarati i to u ležećem položaju s podignutim nogama. Tako će se tijelo lakše osloboditi viška vode. Osim ako doktor tako nije odredio, nije poželjno zaleći u krevet, već se povremeno prošetati i aktivirati tijelo. Fizički napor treba biti smanjen i umjeren, tako da treba izbjegavati tjelovježbu i seksualne odnose.
Svakako treba piti mnogo tekućine, pogotovo vode i napitaka s dodanim elektrolitima. Treba izbjegavati konzumaciju diuretika, kao što su kava i alkohol. Također, olakšat će i ako ne jedete hranu koja vas nadima.
U slučaju bolova, mogu se uzeti lijekovi na bazi paracetamola, ali treba izbjegavati Aspirin i lijekove na bazi brufena zbog njihova utjecaja na bubrege.
Kod bilo kakvih izrazito nelagodnih simptoma, kao što su jaka bol i velika nadutost i otečenost, svakako treba kontaktirati liječnika koji će odrediti je li potrebna liječnička pomoć ili samo kućno liječenje. Hiperstimulacija jajnika ne bi trebala biti opasna po zdravlje, ali njeni simptomi mu ipak nekad mogu zaprijetiti, stoga je najbolje biti siguran i zatražiti pomoć ako sumnjate da je ona potrebna.
U svakom drugom slučaju, kod primitka terapije hormonima prilikom medicinski potpomognute oplodnje ili liječenja sindroma policističnih jajnika, svakako pripazite na svoje tijelo, prilagodite ishranu, pijte puno vode i odmarajte.