Zujanje u ušima koje nije izazvano podražajima izvana naziva se tinitus. Često se može osjetiti i kao šum, zvonjava ili zviždanje i varira od vrlo blagog, pa do jačeg. Takve zvukove najčešće ne primjećujemo dok se sve oko nas ne utiša, što je uglavnom navečer, nakon što legnemo u krevet i želimo zaspati. Iako ova tegoba ne utječe na zdravlje, može biti vrlo nelagodna i utjecati na mentalno stanje, a ako je i povezana sa zdravstvenim stanjem organizma, onda je prije svega simptom nekih bolesti.
Tinitus najčešće pogađa starije ljude, iako se nerijetko javlja i kod mlađe populacije, pogotovo ako borave u glasnom okruženju. Problem s tinitusom danas ima čak svaki peti čovjek, odnosno do 15% ukupnog stanovništva. Nekada se tegoba može smanjiti, pogotovo ako je uzrokovana preglasnim okruženjem i ako se javi kod mlađih osoba, ali budući da se pogoršava sa starenjem i ponekad joj nema jasnog uzroka, najčešće joj nema ni lijeka, osim načina da se ublaži.
Tinitus se može javiti u jednom ili oba uha, može biti privremen ili kroničan. Također razlikujemo i subjektivan i objektivan tinitus, pri čemu je subjektivan onaj pri kojem čujemo zvuk bez njegova uzroka, zbog čega ga čuje samo bolesnik, dok je objektivan onaj u kojem čujemo zvuk kojeg mogu stvarati strukture blizu uha i ako je dovoljno glasan, može ga čuti i liječnik. Tinitus može biti i sinkroniziran ili nesinkroniziran s otkucajima srca.

Uzroci tinitusa
Uzrok tinitusu najčešće je starenje, odnosno gubitak sluha zbog starosti, slabljenje mišića u srednjem uhu, ozljede uha, ali i neke druge bolesti, poput poremećaja krvožilnog sustava. Neke bolesti, tegobe ili ozlijede mogu oštetiti živce, mišiće ili stanice u unutarnjem uhu što uzrokuje zujanje u ušima, a nekad je uzrok i oštećenje centra sluha koji se nalazi u mozgu. Ipak, mnogo je slučajeva u kojima se ne može ustvrditi stvarni uzrok.
Do sada se najčešćim poznatim uzročnicima smatraju pogoršanje sluha izazvano starenjem, velika i stalna izloženost buci, što ne mora biti samo glasna glazba, veći i buka strojeva, motornih pila, pucnjevi iz vatrenog oružja i slično. Nekad do zujanja i zvonjenja u ušima dolazi zbog iritacije bubnjića od prljavštine, ako ne provodimo pravilnu higijenu ušiju.
Od bolesti koji mogu uzrokovati tinitus najčešći su visoki krvni tlak, ozljede glave i vrata, grčenje mišića, tumori glave i vrata, Manierova bolest, odnosno previsok ili prenizak tlak tekućine u uhu koji izaziva poremećaje, te nuspojave raznih lijekova.
Simptomi tinitusa
Tinitus nije samo zujanje u ušima, ono može biti i šum, pištanje, zvonjava, pucketanje, osjećaj pulsiranja u ušima i slično. Često ga prati i osjećaj pritiska u glavi ili pulsiranja lubanje. Ako je uzrokovano bolestima sinusa, onda ga prati pritisak i bol u sinusima.
Zvuk zujanja može biti stalan ili varirati. Kao takav može biti tih ili glasan, javiti se u jednom ili oba uha. Problem nastaje kad počne narušavati koncentraciju i kad se čini da nadglašava sve ostale zvukove. Ovakva stanja mogu dovesti do psihičkih problema, pogotovo do depresije.
Osim zujanja u ušima, možemo osjetiti i zujanje u glavi, pogotovo ako je tinitus jak. Ovo bi mogao biti znak živčanih tegoba, stoga stanje svakako treba provjeriti s liječnikom. Stručnoj osobi se obratite i ako zujanje prati i privremeni gubitak sluha, bol i iscjedak iz uha te vrtoglavica.
Liječenje tinitusa
Budući da je nekad uzrok tinitusu zdravstveno stanje organizma, liječenjem tih uzroka izliječit će se i šum u ušima. Isto vrijedi i ako su uzroci lijekovi ili nečistoća u ušnom kanalu. Ako ne možemo pronaći uzrok, najčešće se ljudima s jakim tinitusom daju slušni aparati koji ga mogu ublažiti. Neki od takvih aparata napravljeni su tako da stvaraju blagu pozadinsku buku i tako smanjuju osjećaj zujanja. Uz njih se mogu propisati i neki lijekovi, među kojima su i oni koji poboljšavaju cirkulaciju krvi u unutarnjem uhu ili mozgu.
Tinitus možemo ublažiti i sami. Tijekom dana je dobro imati nekakav izvor vanjskog zvuka koji će umanjiti zujanje u uhu, budući da nam se on čini najglasniji u tišini. To može biti lagana glazba ili snimke šuma vode, kiše, vjetra ili nekih sličnih umirujućih zvukova. Ovo vam može poslužiti i noću, ako vam je zbog tinitusa teško zaspati.
Od biljnih preparata preporučuju se oni koji će smanjiti krvni tlak i blagotvorno utjecati na krvotok mozgu, te time i na samo zujanje. Takvi preparati su oni s bademovim ulje, ginko bilobom, kantarionovim uljem, vitaminom B12 i cinkom. Osim toga brinite se i o higijeni ušiju te izbjegavajte dugotrajnu izloženost buci, bilo onoj od preglasne glazbe ili televizora, prometa ili strojeva.
Iako je tinitus neopasna pojava, nekad može biti vrlo nelagodna, pogotovo za psihičko stanje čovjeka. Srećom, može se barem donekle spriječiti i ublažiti kako bi vam kvaliteta života i dalje ostala nepromijenjena.