Upala gušterače ili pankreatitis vrlo je neugodna bolest popraćena jakim bolovima, koja, ako počne uzrokovati komplikacije, može biti i smrtonosna. Gušterača je vrlo važan organ u našem tijeku. To je žlijezda smještena u gornjem dijelu trbušne šupljine, ispod želuca i pored dvanaesnika. Uloga joj je proizvodnja enzima i bikarbonata ključnih za probavljanje hrane. Druga joj je uloga ta što stvara i hormone koji sudjeluju u razgradnji šećera, među kojima je najpoznatiji inzulin.
Upala gušterače nastaje kad se njeni aktivirani enzimi ne oslobode u želucu, već u samoj žlijezdi. Ovisno o trajanju bolesti i načinu na koji se simptomi javljaju, razlikujemo kronični i akutni pankreatitis, dok prema jačini oboljenja razlikujemo njen blagi i teški oblik.
Uzorci upale gušterače
Aktivacija želučanih enzima prije nego se nađu u samom želucu uzrokuje upalu gušterače i, nekada, okolnih organa. Enzimi mogu uzrokovati oštećenja organa jer iritiraju stranice gušterače, pa ako se bolest ne liječi i upala dovede do oštećenja, akutni pankreatitis može dovesti do kroničnog, a kronični uzrokovati prestanak normalnog rada gušterače, što opet vodi do niza drugih problema, među kojima su probavne tegobe i dijabetes.
Vrlo česti uzročnih upale gušterače je žučni kamenac. Čak 40% upala uzrokovano je njime jer kamenac može začepiti žučne vodove, zbog čega se u njima stvara tlak, a onda oštećene stanice ispuste enzime koji nagrizaju samu gušteraču. Drugi česti uzročnik je alkohol i na njega otpada 35% upala. Problem je etanol, jer on potiče nakupljanje enzima u stanicama gušterače, povećava propusnost njenih odvodnih kanala, pa enzimi, kojima alkohol uzrokuje prijevremenu aktivaciju, imaju pristup tkivu gušterače.
Ostalih 25% upala gušterače uzrokuju različiti uzročnici, a najčešće su to komplikacije nakon abdominalne kirurgije, određeni lijekovi i cigarete, razne infekcije, ozljede trbuha, cistična fibroza, rak gušterače, previše kalcija i triglicerida u krvi, te genetska predispozicija za ovu bolest.
Simptomi upale gušterače
Simptomi upale gušterače variraju s obzirom na to je li blaga ili teška, te je li akutna ili kronična upala. Blaži oblik akutne upale manifestira se kao bolovi u trbuhu i minimalno oštećenje samog organa. Što je upala teža, to su bolovi jači i mogu se proširiti i na leđa te pojačavati nakon jela. Bol je nekad toliko jaka da izaziva mučninu i povraćanje. Javlja se od 12 do 24 sata nakon obroka ili nakon velike količine popijenog alkohola. U rijetkim slučajevima bolesnicima se na trbuhu počinje vidjeti krvavi podljev. Kod izuzetno jakih bolova može nastupiti i stanje šoka.
U ovom stanju pacijentima će biti povišeni kolesterol i trigliceridi u krvi, povišeni su i jetreni enzimi, kalcij i bilirubin, a vrlo često i šećer u krvi (budući da se luči manje inzulina koji šećer razgrađuje).
Kod kronične upale simptomi su u početku vrlo blagi, najčešće se javljaju samo slabi bolovi u trbuhu. Tek s vremenom postaju sve češći, jači i lokalizirani na gornji dio trbuha. Javljaju se najčešće nakon jela i noću. Nekad mogu proći i godine prije nego se pojačaju, ali za to vrijeme ni ne nestaju. Javljaju se i drugi simptomi, poput povećanja šećera u krvi, a onda i dijabetesa. Često se javlja i masna, proljevasta stolica, a zbog bolova nastupa i gubitak tjelesne težine te sveopće loše zdravstveno i tjelesno stanje.
Liječenje upale gušterače
Akutna upala gušterače često se mora liječiti u bolnici, gdje mu se stanje najprije stabilizira, bolovi ublaže, a onda i liječi uzrok bolesti. Vrlo važan dio liječenja je potpuni post, koji najčešće mora trajati i nekoliko dana kako bi se gušterača oporavila. Nakon toga se počinje uvoditi vrlo lagana prehrana. Za vrijeme liječenja se uzimaju tablete protiv bolova.
Ovisno o uzroku bolesti, liječenje nekada obuhvaća i operativne zahvate na gušterači ili žuči. Ako je uzrok alkohol, onda se svakako mora provesti liječenje ovisnosti.
Kroničnu upalu gušterače nešto je teže liječiti. Nekada je učinkovito uzimati enzime gušterače koji će pomoći u probavljanju hrane. U nekim slučajevima se mora izvesti operacija kojom će se blokirati živci, čime će se smanjiti osjet boli. I u slučaju kronične upale obavezno se mora prilagoditi prehrana kako bi se ona što više ublažila, a tegobe otklonile.
Prehrana kod upale gušterače
Prilagođena prehrana obavezna je kod liječenja upale gušterače bez obzira bila ona akutna ili kronična i bez obzira na njenu jačinu. Iz obroka se mora izbaciti sva masna, začinjena i teška jela, a uvesti namirnice bogate vlaknima. Obroci se moraju rasporediti kroz dan i količinski smanjiti, a hrana se kod konzumacije mora temeljito prožvakati kako bi se u želucu što lakše probavila. Iz konzumacije treba izbaciti i sva pića koja sadrže šećere, alkohol i kofein te sva gazirana pića. Treba izbjegavati i kavu i čajeve s teinom.
Jedite one namirnice koje je lako probaviti, kao što su bistra juha, kuhana riža, nemasni jogurt, prepečeni kruh i to onaj integralni. U jelovnik ubacite posni sir jer je bogat kromom i kalcijem. Jedite i bučine i suncokretove sjemenke, cjelovite žitarice, orašaste plodove, zeleno lisnato povrće, meso peradi, bobičasto voće i kuhanu ribu.
Ako vas napadnu bolovi u trbuhu, smanjite ih sirovim peršinom, koji će djelovati i kao diuretik te time otkloniti toksine iz organizma. Bolove će vam smiriti i čaj od kamilice i mente (za dodatni učinak možete ih piti pomiješane). Menta ili paprena metvica mogu se uzimati i u obliku kapsula. Mučninu možete smiriti i grickajući svjež đumbir ili pijući čaj od đumbira. Također su učinkovite i kapsule s đumbirom.
Upala gušterače može biti vrlo bolno oboljenje, ali i ono koje može tijelo dovesti do takvog stanja šoka da uzrokuje smrt. Svakako potražite pomoć liječnika ako osjetite jake bolove. U slučaju dijagnosticiranja akutne ili kronične upale gušterače, promjenom prehrane i biljnim preparatima osigurajte si smanjenje bolova i na kraju potpuno izlječenje.