Upala slijepog crijeva vrlo je bolno i za život opasno stanje. Crvuljak, kojeg najčešće zovemo slijepo crijevo, nalazi se na donjoj desnoj strani trbušne šupljine, odmah iznad desne prepone. To je zakržljali ostatak debelog crijeva, dug oko 8 cm, a debljine 7 mm, u koji dotječe mnogo krvi i vrlo je važan organ u čovjekovom neonatalnom razvoju. Kod dojenčadi, njegove su stanice ključne za stvaranje antitijela, stoga ima vrlo važnu ulogu u izgradnju imuniteta. Kasnije, kod odraslog čovjeka, više nema nikakvu ulogu, već je samo ostatak naše nekadašnje fizionomije.
Upravo zbog toga što je povezano s debelim crijevom, a ono samo je zatvoreno, u slijepom se crijevu skupljaju ostaci probavljene hrane i crijevne kaše, što može uzrokovati akutnu upalu. Upala slijepog crijeva, nazvanog upravo zato što ne završava otvorom, zapravo je upala crvuljka ili apendiksa. Najčešće pogađa djecu stariju od deset godina i odrasle do tridesete godine, ali to nije garancija da se ne može oboljeti ranije ili kasnije od te dobi.
Jednom kad se otkrije – a otkrije se vrlo brzo jer su simptomi vrlo bolni – upaljeno slijepo crijevo mora se hitno operirati i dalje liječiti jer u suprotnom može dovesti do sepse (trovanja krvi bakterijama), a onda i do smrti.

Simptomi upale slijepog crijeva
Upala slijepog crijeva prvo se počinje očitovati kao bol u donjem dijelu trbuha na desnoj strani trupa. Od boli se brzo javi i mučnina, a onda i nagon za povraćanjem. Bolovi mogu uzrokovati proljev, ali i opstipaciju, te učestalo mokrenje i gubitak teka. Ako upala uznapreduje, javi se i povišena tjelesna temperatura, pa što je upala jača to je i temperatura viša.
Simptomi se najčešće jave u roku od jednog dana od početka upale, ali oni kod svake osobe variraju s obzirom na dob oboljelog, čvrstoću fekalnih masa pojedinca i praga boli. Bol je slabija kod trudnica i starijih bolesnika jer im je područje trbuha manje osjetljivo.
Budući da svaka bol u području trbuha ne znači upalu slijepog crijeva, oboljeli često odlaze k liječniku onda kad ona postane jake i nesnošljiva ili kad uz nju naraste i temperatura. Svakako je važno potražiti je prije nego nastupe komplikacije, od kojih je najčešća pucanje slijepog crijeva. Ova tegoba, ako se pravilno ne sanira, može dovesti do sepse, trovanja krvi i na kraju smrti.
Liječenje upale slijepog crijeva
Nakon postavljanja dijagnoze klinički ili slikovnim pretragama kao što su CT i ultrazvuk, najčešće se upaljeno slijepo crijevno mora kirurški otkloniti. Tek u rijetkim slučajevima postoje naznake da je upala dovoljno blaga da se može smiriti bez operacije, već samo uzimanjem antibiotika. Ipak, kako se ne bi riskiralo ponavljanje tegobe i ovakva se stanja najčešće operiraju. U suprotnom bi sljedeća upala – za koju je gotovo sigurno da će se s vremenom dogoditi – može dovesti do pucanja crijeva i razlijevanja apscesa na okolne organe, što onda dovodi i do sepse.
Nakon uklanjanja slijepog crijeva, oporavak traje najmanje tri tjedna, a najčešće oko mjesec dana. Za to vrijeme potrebno je stalno mirovanje i prilagođena prehrana.
Prehrana i oporavak od operacije slijepog crijeva
Osim mirovanja i prilagođene prehrane, za vrijeme oporavka od operacije uklanjanja slijepog crijeva potrebno je i redovito uzimati propisane antibiotike. Svakako se treba suzdržavati od bilo kakvih aktivnosti, a pogotovo sportskih. Potrebno je pratiti zdravstveno stanje i obratiti se liječniku ako se pojavi vrućica, zimnica, crvenilo ili krvarenje na šavovima, što su znakovi infekcije. Također se treba potražiti liječnička pomoć ako oboljeli počne patiti od mučnina i povraćanja, teškog kašlja, nesvjestice i vrtoglavice, krvi u stolici ili jače boli u trbuhu ili prsima.
Za vrijeme oporavka važno je prilagoditi prehranu i to tako da se prvih dva tjedna jede lako probavljiva hrana, ali bogata nutrijentima. Lagana prehrana omogućit će crijevima lakše probavljanje i manju mogućnost javljanja bolova ili nastanka novih upala. Treba piti i puno tekućine, najbolje biljnih čajeva i povrtnih, slabo zasoljenih juha. Hranu treba dobro žvakati i jesti manje obroke, ali u kraćim razmacima.
Ono što je potrebno je jesti hranu od koje ćete imati redovitu stolicu, ali pri tome treba izbjegavati velike količine vlakana. Najbolje je jesti kuhani krumpir, rižu, kuhane zobene pahuljice, banane, ribane jabuke, orašaste plodove, grožđice i borovnice, smokve, mahunarke i integralne namirnice. Možete jesti i kuhana jaja, kuhanu bijelu i plavu ribu, probiotike kao što su jogurt, acidofil i kefiri, med i maslinovo ulje.
Nakon operacije izbjegavajte sirovo voće i povrće, pogotovo ono kiselije koje nadražuje crijeva, kao što su rajčica, citrusno voće, cvjetača, grah, grašak i bob. Nemojte jesti ni gljive, krastavce, mahunarke, svježi kruh, ukiseljeno povrće i sva masna, pržena i previše slatka jela.
Upala slijepog crijeva dolazi naglo i ne možemo učiniti ništa da je spriječimo, ali je zato važno da je na vrijeme prepoznamo i obratimo se liječnicima. Nakon operacije, treba poštivati smjernice koje će oporavak ubrzati i smanjiti rizik od dodatnih komplikacija koje mogu značajno narušiti zdravlje.