Ureaplasma urealyticum parazitska je bakterija koja uzrokuje spolno prenosivu bolest, koju najčešće zovemo upravo ureaplazmom. Vrlo je česta kod žena; od nje oboli čak 75%. Bakterija se najčešće nalazi u organizmu osobe i bez da uzrokuje neke simptome. Otkrije se brisom, nakon što simptomi započnu ili kod redovitih pregleda. Budući da je spolno prenosiva, velike su mogućnosti da od nje u nekom trenutku obole svi spolno aktivni ljudi.
Razlog tome je što ova bakterija nema staničnu stijenku i, poput virusa, može poprimiti različite oblike. Zbog toga je vrlo prilagodljiva, ima veliku antigensku različitost i veliki broj serotipova. To znači da se na nju ne može stvoriti trajni imunitet i jednom izliječene infekcije mogu su ponovo javiti.
I to je jedan od razloga zašto često nosimo ovu bakteriju a da to ni ne znamo dok se ne počnu javljati simptomi infekcije. Ako ne uzrokuje probleme, ona se rijetko i liječi, ali se zato prenosi dalje na seksualne partnere. Ipak, u nekim slučajevima infekcija ovom bakterijom uzrokuje teške simptome, od kojih su nagori neplodnost, spontani pobačaji i malformacije fetusa. Trudnice i žene koje žele začeti se zbog toga obavezno testiraju na nju i ako su pozitivne, moraju se obavezno liječiti. Liječenje na žalost može biti dugotrajno, jer se mora pogoditi pravi tip antibiotika, doza i vrijeme liječenja.

Uzorci zaraze ureaplazmom
Ova bakterija može se nalaziti u tijelu i prilikom pada imuniteta ili promjene flore spolnog sustava, aktivirati se i početi iskazivati simptome. Asimptomatični oboljeli prenose je najviše spolnim odnosom. Upravo zato su rizična skupina mladi, spolno aktivni ljudi, pogotovo oni koji mijenjaju partnere i ne koriste kondome kao zaštitu. Uz to su i svi predmeti za intimnu upotrebu potencijalni prenositelji zaraze.
Osim spolnim putem, ureaplazma se može prenositi i kontaktom sa zaraženom površinom. Najčešće su to ručnici, pogotovo vlažni, s kojima se briše i zaražena osoba. Zaraziti se možemo i preko površina, na primjer, u kupalištima, na bazenima ili stolicama dok nosimo kratke hlače ili kupaće kostime.
Simptomi infekcije ureaplazmom
Zanimljivo je da se infekcija ureaplazmom češće javlja kod žena, ali simptomi su teži kod muškaraca. Većina ljudi prenosi infekciju bez simptoma, ali kod nekih se može javiti infekcija genitalija. Simptomi su najčešće peckanje, svrbež i iscjedak, nekad i nelagoda kod mokrenja. Česti simptomi su i bol u zdjelici, kod žena i kratko krvarenje između menstruacija ili iscjedak.
Kod muškaraca se mogu javiti simptomi poput svrbeža, iscjetka i peckanja prilikom mokrenja.
Kod oba spola se mogu javiti i opći simptomi, nevezani za spolni sustav, kao što su bubrežni kamenci, kronična upala grla, glavobolje, osjetljivost na svjetlo, crvenilo očiju, astma, artritis, problemi s probavom, bolovi u trbuhu, proljev i krvava stolica.
Dugoročno infekcija može uzrokovati neplodnost, a ako do začeća dođe, spontane pobačaje ili probleme s razvojem fetusa. Kod trudnica postoji rizik od prijevremenog prsnuća vodenjaka, pa i prijevremenog poroda. Za vrijeme poroda, odnosno prolaskom djeteta kroz porođajni kanal, ako je majka zaražena i ono se zarazi. Infekcija kod novorođenčeta može izazvati nisku kilažu djeteta, upalu pluća, upalu moždane ovojnice i trovanje krvi bakterijom.
Liječenje infekcije ureaplazmom
Infekcija ureaplazmom liječi se antibioticima, s time da na nju djeluju samo tetraciklin, eritromicin i fluorokinolon, odnosno oni antibiotici koji ne djeluju na staničnu stijenku bakterije, budući da je ova ni nema. Zato je liječenje antibioticima na bazi penicilina neučinkovito. Liječiti se istovremeno moraju oba partnera, čak i ako su asimptomatski, jer se u suprotnom infekcija i dalje prenosi.
Trudnice trebaju biti posebno oprezne prilikom liječenja i svakako se konzultirati s liječnikom koji su lijekovi sigurni za plod.
Liječenje se može pospješiti i primjenom prirodnih pripravaka. Prije svega, važno je zdravo se hraniti – iz prehrane izbaciti slatku, začinjenu i procesuiranu hranu, a uključiti puno probiotika, svježih namirnica, pogotovo zeleno lisnato povrće.
U liječenju pomažu i čajevi, najviše oni koji čiste mokraćni sustav, poput čaja od stolisnika, maslačka i žutike. Dobro je pojačati i unos vitamina i minerala, pogotovo vitamina C, D, E i folne kiseline, zatim betakarotena i bioflavonoida. Genitalno područje je dobro mazati uljem od gospine trave i sličnim sigurnim, neagresivnim uljima koji imaju antibiotičko djelovanje.
Takvo je i djelovanje kadulje, biljke koja ima jako antibakterijsko i protuupalno djelovanje, upravo zbog flavonoida koje sadrži. Ako se primjenjuje u obliku hidrolata, imat će posebno jak učinak. Hidrolat kadulje, koji se naziva i cvjetnom vodicom, posve je prirodan proizvod koji se dobiva destilacijom biljnog materijala i kondenzacijom vodene pare. Sadrži molekule eteričnog ulja od kadulje i zadržava sva svojstva biljke, uključujući i ljekovitost. Vrlo je blag preparat, bez alkohola i aditiva, pa se može koristiti i na osjetljivom, genitalnom području, te pospješiti smanjenje infekcije, uz primjenu propisanih antibiotika.
Ureaplazma može biti nevidljiva tegoba, ali dugoročno može imati teške posljedice, pogotovo ako ste trudni ili planirate trudnoću. Ovo vrijedi za oba partnera jer se prenosi spolnim putem. Uz pomoć lijekova i prirodnih preparata, može se izliječiti, a redovitom higijenom i opreznošću, više se ne mora vratiti.