Znamo da gazirana pića nisu dobra za zdravlje. Njihova najveća opasnost leži u velikim količinama šećera i kiselinama koje sadrže. Ipak, znamo li točno kako ona djeluju na organizam? Mnogi misle da neće učiniti veliku štetu ako se piju u malim dozama i ne tako često, ali jesu li i onda za naše tijelo bezopasna?
Na žalost, gazirana pića su danas toliko jako zastupljena da ih mnogi piju svakog dana i po nekoliko čaša. Njima su posebno izložena djeca, koja ih vole ne samo zbog šarenih ambalaža i marketinga usmjerenog baš prema njima, nego i slatkog okusa. Za djecu i mlade su ona posebno loša jer imaju utjecaja na kvarenje zuba, preveliko povećanje šećera u krvi i negativan utjecaj na želudac, što se može pokazati još tegobnijim jednom kad odrastu.

Štetne tvari u gaziranim pićima
Gazirana pića, pogotovo sode, prepune su sastojaka koji negativno utječu na organizam. Ono što se uvijek prvo spominje je količina šećera koje sadrže. Samo tri decilitra bezalkoholnog gaziranog pića, što je jedna limenka ili šalica i pol, sadrže čak deset žlica šećera! Toliko šećera trebalo bi unositi u organizam kroz cijeli dan i ako ga konzumiramo odjednom, naglo se podiže razina šećer u krvi, što dugoročno može dovesti do dijabetesa. Toliko šećera štetno je i za zube, koje uz to oštećuju i kiseline koje ovakva pića sadrže.
Jedna od takvih je fosforna kiselina, koja se stavlja u pića kako bi im smanjila slatkoću. Fosforna kiselina drastično smanjuje apsorpciju kalcija u tijelo, što je pogubno za kosti i zglobove, pa velike količine doista mogu ugroziti njihovo zdravlje.
Čak i ako pijete gazirane napitke bez šećera, u tijelo ćete unijeti velike količine umjetnih zaslađivača koji su za organizam još pogubniji. I oni poput šećera dovode do dijabetesa i naglog debljanja, ali uz to i do još niza drugih, teških bolesti, među kojima je i multipla skleroza.
Još jedan spoji kojim gazirana pića obiluju je kofein. Posebno je izražen u gaziranim energetskim pićima. Iako malo kofeina dnevno može za zdravlje biti dobro, ovakva pića sadrže ih previše, pa se konzumacijom naglo povećava krvni tlak i dugoročno dovodi do bolesti krvnožilnog sustava. Kofein, kao i velike količine natrija u ovakvim pićima, mogu dovesti do dehidracije organizma.
Što se događa u tijelu nakon što popijemo gazirano piće?
Budući da jednim gaziranim napitkom unesemo u organizam jako puno šećera, u prvih deset minuta naglo nam se poveća šećer u krvi. U želucu se javi višak kiseline, što može izazvati osjećaj žgaravice i boli. Nakon još deset minuta, tijelo naglo počne lučiti veliku količinu inzulina kako bi sav taj šećer razgradio u masnoću. Ovo je veliko opterećenje za jetru, što dugoročno može dovesti i do njenog oboljenja, a zbog masnoće koja nastaje i do debljanja.
Četrdeset minuta nakon popijenog gaziranog pića tijelo je napokon apsorbiralo sav kofein, što podiže budnost, povećava broj otkucaja srca i povisuje tlak. Počinje se lučiti dopamin iz mozga, što stvara ugodu, ali time i ovisnost o namirnicama koje potiču njegovo lučenje. Upravo zato mozak radi isto kao da smo ovisni o heroinu.
Nakon još petnaest minuta, fosforna kiselina za sebe počne vezati kalcij, magnezij i cink, što ubrzava metabolizam, ali i deprivira tijelo od ovih važnih minerala. Ako je gazirano piće zaslađeno umjetnim sladilima, apsorpcija kalcija još je i veća. Zbog ubrzanog metabolizma i diuretičkom djelovanja kofeina, tijelo počinje izlučivati više tekućine. Učestalijim mokrenjem, iz tijela se izbacuje više vode, s njom i više elektrolita, te nam počinje prijetiti dehidracija.
Dugoročno djelovanje čestog ispijanja gaziranih pića
Šećeri kojima gazirana pića obiluju najveća su prijetnja zdravlju. Ako dnevno popijemo pola litre gaziranog soka, u tijelo unesemo tri puta više šećera nego što je preporučljivo. Šećer se u organizmu razgrađuje u mast, stoga ovolike količine s vremenom dovode do velikog debljanja. Smatra se da su upravo šećeri iz ovakvih pića zaslužni za veliku stopu pretilosti na svijetu.
Osim toga, velika konzumacija šećera dovodi do razvoja kroničnih bolesti. Najčešća je dijabetes tipa 2, a onda i srčane bolesti, bolesti kardiovaskularnog sustava, bolesti bubrega te želučani problemi. Veliki udarac kod razgradnje šećera prima i jetra, što može dovesti do njenog oboljenja. Šećer je direktno povezan i s razvitkom tumora, pa svakodnevno pijenje može dovesti do oboljenja od raznih tipova raka.
Budući da na kiseline iz ovih pića utječu na preveliko izlučenje raznih vitamina i minerala iz tijela, njihov deficit može utjecati na razne zdravstvene tegobe i generalni pad imuniteta. Manjak kalija može dovesti do problema sa srcem i mišićima, a kalcija i magnezija do slabljenja kostiju, te na kraju čak i gubitka koštane mase.
Kiseline i šećeri jako su štetni za zube. Kiseline uništavaju zubnu caklinu, dok šećeri pogoduju razvitku karijesa koji se na oštećenoj caklini još brže širi zubima. Ovo je veliki problem kod djece i tinejdžera, koji vrlo rano počnu patiti od tegoba erozije zuba i njihova kvarenja. Posljednji problem ovih pića je taj što uzrokuju dehidraciju organizma – najviše zbog kofeina koji djeluje kao diuretik, a onda i šećera, koji suši usta.
Iako su gazirana pića ukusna i nekad nam godi popiti ih nakon masne i kalorične hrane, najbolje ih je posve izbjegavati ili piti u minimalnim količinama. Nikako ih nemojte konzumirati svaki dan, pogotovo u količinama većima od jedne čaše, a najvažnije je da ih nikako ne dajete djeci. Ne razvijate ni njihovu ni svoju ovisnost, jer jedino tako ćete uspjeti sačuvati svoje zdravlje.