Kad se pandemija korona virusa počela širiti svijetom, jedne od najviše zabrinutih bile su trudnice. Trudnoća je sama po sebi teška, nepredvidiva i za zdravlje rizična, jednako za majku, kao i za dijete, pa ne čudi da je nova bolest unijela paniku među trudnice i rodilje. Najveći strah izaziva upravo to što je ovaj tip virusa nov, neistražen i zato posve nepoznat čak i stručnjacima. Ne zna se koliko je otporan, koliko zarazan i koliko točno smrtan, pa tako ni koje su sve ugrožene skupine i jesu li među njima, osim starijih i plućnih bolesnika, i trudnice, dojenčad i djeca. Do sad se nije saznalo puno toga o ovom potonjem, ali ipak se zna više nego na samom početku pandemije. Ono što su dosadašnja istraživanja pokazala je da trudnice i fetusi s dobrim zdravljem nisu ništa ugroženiji od zaraze u odnosu na druge drugih, niti su simptomi zaraženih trudnica i djece išta fatalniji. Ipak, kao što smo rekli, trudnoća je za zdravlje rizično stanje, stoga se ni ova bolest ne bi trebala shvaćati olakom.

COVID-19 i trudnice
Trudne su žene i inače osjetljivije na zaraze i infekcije. Ne kaže se uzalud da je trudnoća „drugo stanje“, u kojem žena svoj imunitet dijeli i s nerođenim djetetom. Neke infekcije mogu ugrožavati fetus, a neke se brže i izliječe baš zbog ženinog promijenjenog imuniteta. A kako stvari stoje s korona virusom? Zanimljivo je da su trudnice zbog promjena u imunološkom, kardiovaskularnom i dišnom sustavu inače sklonije razvoju težih oblika dišnih infekcija, ali kad se radi o razvoju simptoma uslijed infekcije korona virusom, svi dosad objavljeni podaci govore da se kod njih javljaju uglavnom lakši simptomi, oni koje i inače smatramo simptomima gripe, tek u nekim slučajevima praćeni simptomima kratkog daha, kašlja i upale pluća. Dosadašnja istraživanja govore da trudnice nemaju veću stopu zaraze, a ni razvoja težeg oblika bolesti od bilo koje druge odrasle, zdrave osobe.
COVID-19 i razvoj fetusa
Osim za sebe, trudnice se naravno boje i za svoju nerođenu djecu. Glavno pitanje koje sve muči je može li se virus prenijeti s majke na dijete. Dosadašnje studije, pretežito one iz Kine, govore da nisu zabilježene smrti fetusa u trećem tromjesečju uzrokovana neonatalnim gušenjem te do sad nema nikakvih dokaza da COVID-19 uzorkuje bilo kakve fetalne i prenatalne komplikacije, poput zastoja i komplikacija pri rastu ploda ili spontanih pobačaja u prva dva tromjesečja. Ovo bi značilo da fetusi nisu ugroženi od virusa, odnosno od fatalnih simptoma eventualne zaraze. Nakon poroda, zabilježeno je nekoliko slučajeva novorođenčadi pozitivnih na COVID 19, od kojih su neki imali i teže simptome. Ipak, u svim se slučajevima novorođenčad od zaraze oporavljala brzo.
Do sad nema ni jednog zabilježenog slučaja prijenosa zaraze preko majčina mlijeka. Pacijentice oboljele od ovog virusa nakon poroda su izolirane od dojenčadi kako im virus ne bi prenijele kapljično, ali su poticane na izdajanje jer dojenje nije pokazalo rizik od prijenosa bolesti.
Jedino što se promijenilo nakon ove pandemije je to što se kod gotovo svih trudnica prakticira porod carskim rezom kako bi smanjio rizik prijenosa infekcije kapljičnim putem na medicinsko osoblje, ali i porođeno dijete.
Mjere opreza kod trudnica i novorođenčadi
Trudnice bi, kao i svi ostali, trebale posebno paziti na higijenu i ograničiti svoje kretanje na javnim mjestima. Ne smije se zaboraviti da su one, unatoč svemu, ugroženijeg zdravlja od drugih ljudi i zato se trebaju posebno čuvati. Na javnim mjestima, pogotovo onima gdje ima drugih ljudi, trebaju nositi masku na licu i redovito prati ruke te održavati čistoću okoline u kojoj žive. Kod pojave bilo kakvih simptoma gripe, a pogotovo otežanog disanja i kašlja, trebaju se javiti svom liječniku.
Trudnice bi svakako trebale nastaviti s redovitim pregledima, pogotovo ako su odobreni od strane liječnika i ginekologa, ali se u bolničkom okruženju trebaju posebno čuvati – ne doticati nepotrebno površine i dezinficirati ruke odmah nakon izlaska iz bolnice ili ambulante.
Novorođenčad se za sad odvaja od svojih majki kako bi se spriječila zaraza kapljičnim putem, ali bebe su se, kao i djeca, pokazale otpornijima na korona virus od odraslih, odnosno, njihovi simptomi su najčešće blagi i brzo se liječe.
Vrijeme pandemije svakako je zastrašujuće za sve, a pogotovo za žene koje u sebi nose još jedan život. Ipak, ne trebaju paničariti već samo biti opreznije. Kao i svi, moraju paziti na vlastitu higijenu i higijenu okoline te ograničiti kretanje na javnim mjestima. Srećom, imunitet novorođenčadi i fetusa pokazuje se jakim u odnosu na virus stoga još uvijek nema mjesta pretjeranom strahu.