O probioticima najčešće razmišljamo samo kad, prilikom uzimanja antibiotika, dobijemo savjet liječnika ili farmaceuta da uz njih pijemo i probiotike. O njima bi trebali razmišljati puno češće, jer uvelike doprinose zdravlju. Postavljanjem ravnoteže tzv. „dobrih bakterija“, što je zadaća probiotika, možemo spriječiti mnoge bolesti. Ali što su točno probiotici i odakle ih možemo dobiti? Probiotici su kulture živih mikroorganizama koji povoljno djeluju na zdravlje domaćina. Upravo zato se nazivaju „dobrim bakterijama“. One prije svega djeluju na uspostavljanje ravnoteže u crijevnoj za mikroflori – važnoj za sazrijevanje i održavanje imunološkog sustava.
Crijevna mikroflora može se poremetiti iz raznih razloga. Najčešće su to uzimanje antibiotika ili drugih lijekova, bolovanje od raznih bolesti, neredovita i nezdrava prehrana, česta konzumacija alkohola, česta izloženost toksinima te stres. Ako se dogodi neravnoteža, dolazi do bujanja patogenih bakterija te do raznih poremećaja – najprije u probavi i padu imuniteta, a onda i do obolijevanja.
Kako bi se to spriječilo, potrebno je svakodnevno konzumirati namirnice koje poboljšavaju rast dobrih bakterija, a ako one nisu dovoljne, onda se trebaju uzimati i suplementi – probiotici u obliku tableta ili kapsula. Najčešće su to proizvodi koji sadrže probiotike Bifidobacterium i Lactobacillus. Prvi probiotik stanovnik je debelog crijeva, a drugi crijeva i vagine, zbog čega se preparati s Lactobacillus bakterijama preporučuju uzimati i kod vaginalnih infekcija.

Učinak probiotika
Probiotici djeluju povoljno na zdravlje na nekoliko načina. Prije svega, povećavaju razmnožavanje dobrih bakterija u crijevnoj mikroflori, što pomaže očuvanju jakog imuniteta i dobre probave. Sprječavaju i rast patogenih bakterija, uzročnika bolesti, te njihov prodor u organizam. Time se onemogućavaju razne infekcije, a pogotovo one koje napadaju probavni sustav. Probiotici ne samo da sprječavaju zarazu, nego mogu pomoći i u liječenju infekcija, odnosno ublažavanju njihovih simptoma. Smanjuju upalne procese u crijevima te liječe proljev. Ako se uzimaju spriječiti, crijevne tegobe poput proljeva mogu i spriječiti. Uspješno ublažavaju simptome iritabilnog kolona i smanjuju rizik nastanka raka debelog crijeva.
Redovito uzimanje probiotika, odnosno hrane bogate ovom vrstom bakterija, smanjuje se kolesterol u krvi i snižava krvni tlak. Povećanjem imuniteta, smanjuje se rizik od respiratornih infekcija, napadaja alergijskih reakcija, zarazom bakterijom Helicobacter pylori, pa i nastanak karijesa. Probiotici se preporučuju i ljudima koji su intolerantni na laktozu, jer ove bakterije pretvaraju laktozu u mliječnu kiselinu i pospješuju njeno probavljanje.
Probiotici vrste Lactobacillus, kojih ima 58, preporučuju se ženama radi očuvanja zdrave mikroflore vagine, cerviksa i vulve, a pogotovo onima s kroničnim vaginalnim infekcijama bilo bakterijama ili gljivicama.
Prirodni probiotici
Prirodnim probiotikom smatra se hrana bogata živim probiotičkim mikroorganizmima. To su najčešće fermentirani mliječni proizvodi, poput jogurta, kefira, acidofila i raznih sireva, te druge namirnice koje poboljšavaju razmnožavanje i hranjenje probiotika, kao što su kiseli kupus, jabučni ocat, kiseli krastavci i ostalo ukiseljeno povrće. Zanimljivo je da je do otkrića važnosti probiotika došlo proučavanjem dugovječnosti ljudi iz Istočne Europe koji su u svojoj tradicionalnoj prehrani konzumirali velike količine fermentiranih mliječnih proizvoda. To je bio dokaz da probiotici i uravnotežena mikroflora izravno utječu na zdravlje ljudi.
Tko smije uzimati probiotike?
Probiotike smiju uzimati svi, pa čak i djeca. Na tržištu postoje posebno prilagođeni proizvodi namijenjeni djeci do dvije godine života, ali se prije primjene svakako treba posavjetovati s liječnikom. Iako se probiotici u obliku tableta ili kapsula ne moraju uzimati kad smo zdravi, oni ipak mogu pomoći u očuvanju zdrave mikroflore i time spriječiti nastanak mnogih bolesti. Preventivno uzimanje probiotika posebno je važno ako redovito ne konzumiramo probiotičke namirnice (primjerice mliječne proizvode).
Probiotike je posebno važno uzimati prilikom liječenja antibioticima i drugim lijekovima koji utječu na ravnotežu crijevne mikroflore jer, posebno antibiotici, uz patogene bakterije uništavaju i one dobre, dovodeći zdravlje cijelog organizma u rizik. To može rezultirati padom imuniteta, a najviše problemima s probavom i proljevom.
Probiotici su vrlo važan dio prehrane, pa je važno redovito ih unositi u organizam namirnicama koje ih sadrže ili, ako to nije moguće, dodacima prehrani. Time ćete osigurati zdravo crijevnu mikrofloru te zdravlje cijelog organizma.
Izvori:
- https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/10929/Sto-su-probiotici.html
- https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/30061/Probiotici-i-probava.html
- https://www.krenizdravo.hr/prehrana/dodaci-prehrani/najbolji-probiotici-za-bebe-djecu-i-odrasle-sto-su-prirodni-izvori-u-hrani-te-koji-probiotik-kupiti
- https://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/preventiva/probiotici-dobre-bakterije-u-crijevima-mocni-su-cuvari-naseg-imuniteta/
- https://www.fitness.com.hr/zdravlje/um-tijelo/Probiotici.aspx
- https://www.jutarnji.hr/life/zdravlje/za-sto-su-dobre-bakterije-dobre-2256218